A Qi Gong témakörében az emberi Qi működésére koncentrálunk. A hagyomány kétféle Qi-t különböztet meg az emberi testben. Az első az eredeti Qi vagy víz Qi, mely az eredeti esszenciából születik. Mint tudjuk, ez a jing a vesékben és a „külső vesékben” (herék vagy petefészek) található és a köldök alatt a Dantian-ben tárolódik.
A második a születés utáni vagy tűz Qi, mely a táplálék és a levegő jing-jéből biokémiai átalakulások eredményeként jön létre. Ez az energia a plexus solaris (napfonat) táján gyűlik össze. A Qi Gong nagy feladata a tűz és a víz Qi-t elegyíteni, mely így közvetlenül beléphet a toló vezetékbe (Chong mai), ami a Qi-t felfelé irányítja a gerincvelőn keresztül az agy és a shen (szellem) táplálására. Ezt követően a huiyin ponton keresztül visszaáramolva belép a kormányzó vezetékbe, eléri a fejtetőt és összekapcsolódik a befogadó vezetékkel. Ezt hívjuk kis keringetésnek,kis égi körnek,kis kozmosz pályának.
Shen (Szellem)
A shen maga a szellem vagy a lélek, mely a tudatnak engedelmeskedik. Jelentheti a tudat erejét, annak koncentrációs képességét is. A Qi és a shen kölcsönösen támogatják egymást. Amikor a Qi táplálja a shen-t, akkor elménk bölcsebb, ötletesebb lesz, érzékelő képessége kiteljesedik, agyunk átlagos teljesítőképessége messze felülmúlja addigi lehetőségeit. Amikor a shen magas szintre érve aktiválódik, ezzel egy időben bevezeti a Qi-t saját körforgásába. A shen fejlesztése egy hosszú folyamat, nem létezik felső határa. Erős shen-nel Qi-nk is erős, könnyen irányítható.
A Qi fejlesztésének fő módszerei
A testen belüli Qi fejlesztésének (Qi Gong) azaz a jing,- qi-vé való alakításának két iskolája létezik:
Külső elixír vagy Wai Dan,Belső elixír vagy Nei Dan
A Wai Dan és a Nei Dan valójában a alkímiából származó két megnevezés, mely módszereket a kungfu gyakorlás során helyesen Ying Qi Gong-nak (Kemény Qi Gong) és Ruan Qi Gong-nak (Lágy Qi Gong) hívjuk.
A QI GONG-ban a Dantien eredetileg a taoista,budhista használatos megnevezés,mely az élet alapja.
Három dantien-t különböztetünk meg egymástól:
Az alsó dantien (xia dantien) a köldök alatt 3-4 cm-re található, az akupunktúrában a qi hai ponthoz köthető.
A szexuális energia lakhelye, elsősorban a vitalitásért felelős.
Az alsó dantien-ben raktározódik az eredendő Qi amely közvetlenül befolyásolja életerőnket.
A régi leírások szerint az alsó dantien táplálja és energiával látja el az egész testet, a gyakorlás által fejlődött energia raktározó helye, a test középpontja.
A középső dantien (zhong dantien) a napfonatnál található, az akupunktúrában a jiu wei ponthoz köthető. Ez a születés utáni qi székhelye, amely az elfogyasztott táplálékból és a belélegzett levegőből származik. Elsősorban az érzelmek lakhelye. Itt születik meg magas energia szinten, a feltétel nélküli szeretet.
A felső dantien (shang dantien) a két szemöldök között található,/harmadik szem/ a yin tang akupunktúrás ponthoz köthető. Ez szellemünk, spiritualitásunk lakhelye.
Ha qi-vel bőségesen ellátott, akkor aktiválódnak szellemi és mentális képességeink.
Fejlődése álltal a megértés és az erős intuíció fejlődik.
A befogadó és a kormányzó vezeték alkotja a test kulcsfontosságú Qi tárolóit.
Ha energiával telítettek akkor a Qi folyamatosan kiegyenlítődik a meridiánokban és ekkor a szervezet energia egyensúlya megbonthatatlan.Általa az ember teljes mértékben egégszséges,kiegyensújozott.
A kínai Qi Gong-ban a három kaput „San Guan”-nak nevezik. A kis keringetés (a befogadó és kormányzó meridián által alkotott kis égi kör) során általában a Qi e három ponton akadhat meg. Ezért a három kaput meg kell nyitnunk, mielőtt feltöltjük a befogadó és a kormányzó vezetéket, hogy a Qi folyamatos áramlását biztosítsuk.
A kapuk a következők:
Chang qiang, vagyis a farkcsont területe. Itt nagyon keskeny a Qi vezetéke ezért könnyen elzáródhat, és az energia felfelé áramlás helyett inkább a lábak felé áramlik. Elzáródása esetén deréktáji fájdalmat okozhat.
Ling tai, a hatos és hetes háti csigolya között található a szív szintjén.Ha ez a terület blokkolt a Qi egy része a szívbe áramolhat és túlterhelheti azt, mellkasi és szívtáji fájdalmakat okozva.
Feng fu, a koponyaalapnál található, az öreglyuk szélén. Ezen a ponton a legnehezebb átvezetni a Qi-t. Ha elakad ezen a területen az energia, feszülést, fájdalmat érezhetünk a fejünkben.
Még négy fontos pont,
Hui yin, mely a gát közepén található. Ez a rész a tűz begyújtásának, azaz az energiák felkorbácsolásának legfontosabb területe.
Bai hui, azaz száz találkozási pont, a fejtető közepén helyezkedik el és az égi energiák emberi testbe való belépési pontja.
Yong quan, azaz bugyborékoló forrás, a talp közepén található és a földi energiák emberi testbe való belépési pontja.
Lao gong, a tenyér közepén található pont mely az emberi qi kiléptetésének legfőbb területe.
És végül ha az energia Qi vezetékek jól megfelelően működnek akkor egészségesek vagyunk,és hosszú életűek. Ha nem vagyunk teljesen egészségesek, akkor tehetünk érte hogy megfelelően áramoljon bennünk a Qi-életerő.